skip to Main Content

Studieresa till Köpenhamn 24-26 maj 2023: lärmiljöer, skolgårdsutveckling och skolhuset

Välkommen att följa med till Köpenhamn med omnejd för studiebesök, workshops och samtal med skolutvecklare. Den första dagen ägnas åt föreläsningar och samtal (då vi även har med några danska deltagare). Torsdagen och fredagen ägnas åt studiebesök på skolor och en workshop om hur man kan arbeta med utveckling av sina lärmiljöer – konkret. Vi fokuserar på några centrala frågor: Hur kan lärmiljöer (inne och ute) och sättet vi organiserar skolan på påverka skolans möjlighet att nå sina mål? Och hur kan ett sk smart hus vara ett stöd i detta? Som en bonus får vi höra hur en fungerande utomhusmiljö på ett skoltak kan se ut.  

Skolen på Islands Brygge, ett av resans studiebesök.

Program

24 maj:

11.00 Samling på Blox inne i centala Köpenhamn
11.00-17.00 Tillsammans med några danska skolutvecklare, arkitekter och kommuner lyssnar vi på korta presentationer och samtalar om vår gemensamma utmaningar kring skärningspunkten mellan skolans verksamhet (pedagogik och organisation) och fastigheten (design, smarta system, material mm). Hur får vi dessa två att passa bra ihop?
18.30 Gemensam middag
OBS! Man kan även välja att ansluta först till dag 2.

25 maj:

8.10 Samling vid samlingshotellet Axel Guldsmeden. Vi åker kollektivt samt promenerar til dagens första besök i Lyngby.
9.00-12.30 Föreläsning och workshop Learning space design lab kring lärmiljöer av Autens i Orgelfabrikken.
12.30-13.15 Lunch på Orgelfabrikken
13.15-14.45 Föredrag av och samtal med Lene Nielsen (konsult och landskapsarkitekt) och Anne Dahl Refshauge (landskapsarkitekt Köpenhamns kommun) – om utomhusmiljöer på danska skolor och hur väl fungerar skolgårdar på tak?
15.00-15.30 Buss till Islands Brygge
15.30-17.15 Studiebesök på Skolen på Islands brygge – vi träffar arkitekterna Vivianna Schöttz Andersen och Kenneth Wulff som visar runt
17.15-17.30 Buss till samlingshotellet
18.30 Samling hotellet för promenad till restaurang
19.00 Middag på restaurang Höst

26 maj:

8.15 Vi träffas vid samlingshotellet – buss hämtar (möjlighet att ta med bagage i bussen)
9.15-10.45 Studiebesök (tbc)
11.15-12.30 Studiebesök på Børnehuset Svanen i Gladsaxe – vi träffar Helen Glindvad Kristensen på Gladsaxe kommune som berättar
12.30-13.15 Buss och lunch
13.15-15.00  Studiebesök på Laeringshuset  i Naerheden
15.00-15.45 Buss till Köpenhamns Centralstation – studieresan avslutas
(Möjlighet att ta tåg t ex mot Stockholm klockan 16.21 – eller stanna i Köpenhamn över helgen!)

Anmälan & deltagaravgift

För anmälan: mejla till Magnus Anclair. magnus@byggaskola.se. Anmälan är bindande men kan överlåtas på annan person.

Deltagaravgift för medlemmar i Forum Bygga Skolas nätverk: 11 500 kr + moms/person. Pris för icke medlemmar: 13 500 kr + moms. 
Deltagaravgiften inkluderar:
• Hela programmet med studiebesök, workshop och föreläsningar

• Gemensamma middagar och luncher (ansluter du dag två avdrag för första dagens måltider)
• Transport med lokaltrafik och chartrad buss

Resa ordnar man med själv. Boende rekommenderas på promenadavstånd från Köpenhamns centralstation, t ex på det hotell reseledare bor, Axel Guldsmeden. Från det hotellet utgår buss till studiebesöken. Vill du ha hjälp att boka hotellrum där – ange det när du anmäler dig så fixar vi!

En renoverad skolgård på Amager Faelled Skole

Laeringshuset  i Naerheden, ett av resans studiebesök.

Skolgård på tak, Skolen i Sydhavn.

Målsättningen är att deltagarna ska ha med sig hem inspiration, erfarenheter, kontakter och framförallt kunskap kring olika sätt att se på lärmiljöer och hur den fysiska miljön påverkar.

Studieresan vänder sig till dig som på olika sätt är inblandad i att planera och bygga skolor och är intresserad av skollokalernas utformning, den pedagogiska verksamheten och skolutveckling i allmänhet.

Reseledare och ansvarig för studieresan är Magnus Anclair som är initiativtagare till Forum Bygga Skola.

Är ni intresserade av ytterligare studiebesök i Danmark i samband med resan?  Hör då av er så kan vi tipsa!

Workshop på Orgelfabrikken.

Back To Top