skip to Main Content

Studieresa till Trondheim den 25-27 september 2024

Bygga skolor i trä – vad kan vi lära från Norge?

Val av material i ett skolhus påverkar många olika saker. Vad innebär det att bygga i trä? I Norge finns idag många skolhusprojekt med trä – fler än vad vi i Sverige gjort. Vilka är deras erfarenheter? Vilka vägval hamnar man i? Skiljer sig planeringsprocessen gentemot fastigheter i betong och stål? Vad kostar det…? Och hur fungerar husen, för verksamheten och förvaltningen? Följ med till Trondheim för att besöka skolor, träffa norska skolutvecklare och arkitekter och diskutera.

Program

Program:
Möjlighet att resa till Trondheim med både tåg och flyg.
25 september:
Ca 11.00 de som reser med nattåg mm från Sverige anländer. Möjlighet att se sig om i staden – kanske Nidarosdomen?
14.00 Samling på samlingshotellet hotell Clarion Trondheim. Presentationsrunda och promenad till NTNU
15.00-17.00 Föreläsning och diskussion: Vad säger forskningen om olika materialval? Och om val av färger, förvaltning , cirkularitet och återbruk av trähus? Vi träffar Kine Angelo och Pasi Aalto på NTNU, Norges tekniska-naturvetenskapliga universitet
18.00-19.00 Välkomstdrink, promenad till restaurangen
19.15 Gemensam middag på restaurang Kalas og canasta
26 september:
8.30 Buss hämtar vid hotell Clarion Trondheim
9.00-10.45 Rundvandringpå skolan som 2023 vann Trondheims byggnadspris Huseby skole
10.45-11.15 Kaffe
11.15-12.30 Studiebesök på Heimdal VGS
12.45-13.45 Lunch
14.15-15.45 Studiebesök på Tiller videregående skole
15.45-16.15 Buss till hotellet Clarion Trondheim
16.30-17.30 Varför bygga i trä? Vi får hör om för- och nackdelar och erfarenheter från flera skolhusprojekt. James Dodson från SPINN arkitekter berättar.
19.00 Gemensam middag på restaurant To Rom og Kjøkken
27 september:
8.30 Buss hämtar vid hotell Clarion Trondheim
9.00-11.00 Studiebesök på Nidarvoll skole och Sunnland skole
11.00-12.45 Lunch och transport
12.45-15.00 Studiebesök på Åsveien skole och resurscenter
15.00 Buss till Trondheim S och därefter går bussen till Trondheim flygplats. Studieresan avslutas.

Anmälan & deltagaravgift

I deltagaravgiften ingår:
• Hela programmet med studiebesök mm
• Gemensamma luncher och middagar
• Lokalresor med chartrad buss till studiebesöken

I grundpriset ingår ingen resa t o r Trondheim eller boende. Antingen ordnar man med sin egen resa och boende eller så kan vi hjälpa till med det. Buss mm utgår från samlingshotellet Clarion hotel Trondheim, där reseledare Magnus Anclair bor.

Deltagaravgift: 8500 kr + moms för medlemmar i Forum Bygga Skolas nätverk, övriga 10 700 kr + moms.

Önskar du hjälp med att boka din resa? Hör då av dig.

Anmälan: sker senast den 1 september (OBS begränsat antal platser, idag 3 platser kvar) till Magnus Anclair via e-post. Magnus.anclair@byggaskola.se. Anmälan är bindande men plats kan överlåtas till annan person vid förhinder. Se längst ner i kalendariet för regelverk anmälningar/avbokning.

Vid eventuella frågor, ring eller e-posta!

Åsveien skole og idrettshall

Eggen Arkitekter AS og Løvetanna Landskap AS vant en plan- og designkonkurranse om Åsveien skole og idrettshall.

Skolen er dimensjonert for 650 elever og har et bruttoareal på 11300 m2. Skolen ble tatt i bruk i februar 2015. Bebyggelsen trapper seg ned etter terrengfallet langs Fagertunveien, med innganger på 3 plan. Flerbrukshallen ligger langs Byåsveien og fungerer som støyskjerm i det mest støyutsatte området.

Hovedinngang med vestibyle og nærmiljøsone ligger på øvre nivå og betjener både skolen og flerbrukshallen. Administrasjon, kantine, personalrom, møterom, aula og musikkavdeling ligger rundt vestibylen, som åpner seg over to etasjer.

 

Åsveien skole

Heimdal High School

The Heimdal High School hosts approximately 1,200 students and 200 employees in a building designed to support specialized teaching in music, drama, dance, sports, and electrical engineering.

Two main entrances to the east and west lead directly into the light-filled atrium, the school’s lively center where students meet to socialize, conduct group work, or simply relax between classes. Classroom are arranged around the atrium with spacious hallways that encourage social interaction to track all the way up the building.

Several innovative solutions were implemented in the project to achieve Norway’s most energy efficient school. The ventilation system optimizes the indoor climate to reduce energy use on fans. In addition to being designed for maximum daylight access, thermal comfort, and low heat loss, the building is also one of the first to include electrochromic glass with integrated sun protection.
As the first large-scale project planned in the urban renewal of Saupstad-Kolstad in Norway, the school is also a catalyst for quality-of-life improvements across the city.

Heimdal skole

Huseby skoler

Huseby skoler er organisert rundt konkurransens forutsetning om ”to skoler, en tomt”. Barneskolen og ungdomsskolen består av hvert sitt bygningsvolum og uteområde med hver sin identitet. Mellom disse ligger kulturarenaen, som utgjør en sentral del av et større og helhetlig anlegg. Elevene vil oppleve at de går på to forskjellige skoler, med separate innganger, internkommunikasjon og trinnareal.

Skolene har hvert sitt midtpunkt – barnetorget og ungdomstorget, to spennende vertikale rom som er knyttet til elevenes samlingsarealer i multibox og aualen. 

 

Huseby skole

Samtal mellan resans deltagare och med de vi möter en viktig del av Forum Bygga Skolas studieresor.

Målsättningen är att resans deltagare ska ha med sig hem erfarenheter, kontakter och ökad kunskap hem. Syftet med studiebesöken är att – utöver den inspiration det kan ge – tillsammans se och diskutera kring olika lösningar. Studieresan vänder sig till dig som arbetar med och är intresserad av samspelet mellan pedagogik, arkitektur och stadsplanering och på något sätt är inblandad i processen att planera, bygga eller renovera och driva skolor.

Back To Top